««Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու անձնագրի մասին» օրենքում փոփոխություններ եւ լրացում կատարելու մասին» եւ կից ներկայացված օրենքների նախագծերի փաթեթը երկրորդ ընթերցմամբ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովը քննարկել է դեկտեմբերի 7-ի արտահերթ նիստում:
ՀՀ ոստիկանության պետի տեղակալ Արթուր Մարտիրոսյանը նշել է, որ օրենքներում առաջարկվող փոփոխություններն ու լրացումները պայմանավորված են ՀՀ կառավարության 1998 թ. դեկտեմբերի 25-ի համապատասխան որոշմամբ նախատեսված անձնագրերի տրամադրման ժամկետը մինչեւ 2023 թ. դեկտեմբերի 31-ը սահմանելու անհրաժեշտությամբ՝ ՀՀ քաղաքացիների անձը հաստատող փաստաթուղթ ունենալու իրավունքը երաշխավորելու համար: Նպատակը, ըստ փոխոստիկանապետի, քաղաքացիների համար ապագա սերնդի տեխնոլոգիաներով եւ անվտանգության պայմաններով օժտված կենսաչափական անձնագրերի եւ էլեկտրոնային նույնականացման ու ստորագրության հնարավորության ստեղծումն է եւ, աստիճանաբար, ըստ ժամկետի ավարտի, հին անձնագրերի եւ էլեկտրոնային քարտերի նորերով փոխարինումը:
Փոխոստիկանապետի խոսքով մինչեւ 2022 թ. վերջ կներդրվեն «խելացի» եւ «շարժական կապի» էլեկտրոնային նույնականացման համակարգերը, որոնք ոչ միայն գործող էլեկտրոնային քարտեր ունեցողների, այլ նաեւ մինչեւ նոր համակարգի ներդրումն էլեկտրոնային ստորագրության ծառայության կարիք ունեցող անձանց համար կապահովեն բարձր որակի եւ ավելի հարմարավետ ծառայություն:
Անդրադառնալով պաշտոնական էլեկտրոնային փոստի հարցին՝ Արթուր Մարտիրոսյանը նշել է, որ այն համարվում է հաղորդակցության պաշտոնական միջոց, որը շնորհվում եւ հաղորդագրություններ ստանալու նպատակով օգտագործվում է անվճար: Հայաստանի Հանրապետության նույնականացման քարտի թողարկման պահից բոլոր ֆիզիկական անձանց շնորհվում է պաշտոնական էլեկտրոնային փոստի հասցե:
«Ինտերնետով հրապարակային եւ անհատական ծանուցման մասին» օրենքում լրացում կատարելու վերաբերյալ օրինագծի ընդունման արդյունքում, ըստ Արթուր Մարտիրոսյանի, ֆիզիկական անձինք պաշտոնական էլեկտրոնային փոստ ձեռք կբերեն ոչ թե նույնականացման քարտի հետ համատեղ, այլ հանրային ծառայության համարանիշ ձեռք բերելու պահից:
Հարակից զեկուցող ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Արմեն Խաչատրյանը կարեւորել է օրենքների նախագծերի փաթեթի ընդունումը:
Հանձնաժողովը դրական եզրակացություն է տվել երկրորդ ընթերցմամբ քննարկված օրենքների նախագծերի փաթեթին:
ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի դեկտեմբերի 7-ի նիստում երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել եւ դրական եզրակացություն է ստացել նույն օրն ԱԺ հերթական նիստում առաջին ընթերցմամբ ընդունված ««Պետական պաշտոններ եւ պետական ծառայության պաշտոններ զբաղեցնող անձանց վարձատրության մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի նախագիծը: Ընդունման անհրաժեշտությունը պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ բազային աշխատավարձը 83.200 ՀՀ դրամ սահմանվելու դեպքում որոշ պաշտոնյաների աշխատավարձերը նորից կբարձրանան, ինչի հետեւանքով վերջիններիս եւ հանրային պաշտոն զբաղեցնող այլ անձանց աշխատավարձերի խզվածքը կմեծանա:
Առաջարկվում է առանձնակի ռիսկային եւ մասնագիտացում պահանջող պաշտոն զբաղեցնողների, ինչպես նաեւ Սահմանադրական դատարանի նախագահի, փոխնախագահի եւ դատավորի պաշտոններ զբաղեցնող անձանց լրացուցիչ աշխատավարձը` հավելումը եւ հավելավճարը, նվազեցնել բազային աշխատավարձի բարձրացման չափով:
ԱԺ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հերիքնազ Տիգրանյանի առաջարկով նախագծից հանվել է առաջին հոդվածը, ինչն ընդունելի է համարել ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի քաղաքացիական ծառայության գրասենյակի ղեկավար Վաչե Քալաշյանը:
Երկրորդ ընթերցմամբ քննարկվել է ««Տեղական ինքնակառավարման մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» եւ կից նախագծերի փաթեթը, որով փորձ է արվում կարգավորել անձի ֆունկցիոնալության համակարգի որոշ հարցեր:
ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Տաթեւիկ Ստեփանյանը տեղեկացրել է, որ առաջին ընթերցումից հետո առաջարկներ չեն ներկայացվել:
Նույն օրն ԱԺ առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովը հրավիրված արտահերթ նիստում քննարկել եւ դրական եզրակացություն է տվել Կառավարության հեղինակած ««Բնակչության բժշկական օգնության եւ սպասարկման մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքի նախագծին, որով առաջարկվում է սահմանել առողջության առաջնային պահպանման ծառայություններ մատուցող բժշկի (ընտանեկան բժշկի, թերապեւտի, մանկաբույժի) ընտրության, նրա մոտ բնակչության գրանցման եւ գրանցումից դուրս գալու կարգը, բնակչի կողմից ԱԱՊ բժշկին փոխելու ընթացակարգը:
Լիազոր մարմնին կվերապահվի նաեւ նորագույն եւ թանկարժեք տեխնոլոգիաների կիրառմամբ մատուցվող բժշկական օգնության եւ սպասարկման ծառայությունների ցանկը հաստատելու, ինչպես նաեւ մոր եւ մանկան մահացության դեպքերի վիճակագրության վարման եւ մշտադիտարկում իրականացնելու նպատակով տեղեկատվություն տրամադրելու կարգը եւ ժամկետները սահմանելու լիազորությունները:
ՀՀ առողջապահության նախարարի տեղակալ Արմեն Նազարյանի հավաստմամբ առաջին ընթերցումից հետո ներկայացված առաջարկներն ընդունվել են:

The NA Standing Committee on Defense and Security debated in the second reading the package of draft law on Making Amendments and Addendum to the Law on Passport of a Citizen of the Republic of Armenia and the attached ones at the extraordinary sitting on December 7.
The RA Deputy Head of Police Artur Martirosyan noted that the proposed amendments and addenda to the laws are due to the need to set the issue date of passports until December 31, 2023, provided for by the relevant decision of the RA Government of December 25, 1998, in order to guarantee the right of RA citizens to have an identity document.
According to the Deputy Head of Police, “smart” and “mobile communication” electronic identification systems will be introduced by the end of 2022, which will provide a high-quality and more convenient service not only for those who have valid electronic cards, but also for those who need an electronic signature service before the introduction of the new system.
Referring to the issue of official email, Artur Martirosyan noted that it is considered an official means of communication, which is granted and used for receiving messages free of charge. From the moment of issuing the ID card of the Republic of Armenia, all individuals are granted an official e-mail address.
According to Artur Martirosyan, as a result of the adoption of the bill on Making Addendum to the Law on Public or Individual Notification via the Internet, individuals will receive an official email address from the moment they receive their social cards not in conjunction with their ID.
The co-rapporteur, the Deputy Chair of the NA Standing Committee on Defense and Security Armen Khachatryan emphasized the adoption of the package of draft laws.
The Committee endorsed the package of the draft laws debated in the second reading.
The draft law on Amending the Law on Remuneration of Persons Holding State Positions and State Service Positions adopted in the first reading at the NA regular siting was debated in the second reading and endorsed at the sitting of the NA Standing Committee on Labor and Social Affairs on December 7.
It is proposed to reduce the additional salary – the supplement and the bonus, of the persons holding the positions of the president, vice president and judge of the Constitutional Court by the amount of the increase in the basic salary.
The first article was removed from the draft at the suggestion of the Chair of the NA Standing Committee on Labor and Social Affairs Heriknaz Tigranyan, which was considered acceptable by the Head of the Civil Service Bureau of the Office of the RA Prime Minister Vache Kalashyan.
The package of drafts on Amending the Law on Local Self-Government and the related ones, which attempt to regulate some issues of the person’s functionality system, was debated in the second reading.
The RA Deputy Minister of Labor and Social Affairs Tatevik Stepanyan informed that there were no proposals after the first reading.
On the same day, the NA Standing Committee on Health Care debated and endorsed the draft law on Making Addenda to the Law on Medical Aid and Service for Population authored by the Government at the extraordinary sitting. According to it, it is proposed to establish a procedure for choosing a doctor (family doctor, therapist, pediatrician), registering and deregistering the population with him/her, and the procedure for changing the doctor providing primary health care by a resident.
According to the RA Deputy Minister of Health Armen Nazaryan, the proposals submitted after the first reading were accepted.